Strona: Projekty Pasch i Deutsch Plus / Centrum Języków Obcych

Projekty Pasch i Deutsch Plus

Egzaminy z języka niemieckiego w ramach projektów PASCH i DEUTSCH PLUS

w centrum egzaminacyjnym Goethe-Institut w Centrum Języków Obcych PRz.

Centrum egzaminacyjne Goethe-Institut rozpoczęło swoja działalność w Politechnice Rzeszowskiej  w 2014 r. Od początku w ofercie centrum z siedzibą w Centrum Języków Obcych przy ul. Podkarpackiej 1A  były i są  egzaminy z języka niemieckiego na poziomach A1,A2,B1,B2,C1 dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Od kilku lat nasze centrum współpracuje ze szkołami podstawowymi w Przeworsku, Ropicy Polskiej, Grodzisku Dolnym oraz  w Rzeszowie w ramach projektu PASCH, który to został zainicjowany w roku 2008 r. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec pod nazwą” Szkoły: Partnerzy przyszłości „.Inicjatywa ta stawia sobie następujące założenia : perspektywy dzięki edukacji, poszerzanie horyzontów poprzez wielojęzyczność, dostęp do języka i edukacji oraz wspólne podejście do problemów przyszłości jako międzynarodowa wspólnota uczniów i nauczycieli. Goethe-Institut w Monachium współpracuje z około 600 szkołami PASCH w ramach narodowych systemów oświaty  w ponad 100 krajach świata.  Goethe-Institut Warszawa wspiera 10 szkół z całego kraju.

Od roku szkolnego 2017/2018 zaczęła obowiązywać w Polsce nowa reforma edukacji w Polsce. Goethe Institut po licznych zapytaniach ze strony rodziców uczniów szkół podstawowych i średnich o możliwości uczenia się języka niemieckiego jako drugiego języka przygotował ofertę wspomagającą jego promocję w szkołach , mającą umożliwić zaangażowanym szkołom  wymianę doświadczeń w tym zakresie. Projekt został nazwany DEUTSCH PLUS. Dla uczniów oraz nauczycieli znane  są wielorakie korzyści z udziału w/w projekcie. Do tej pory zaangażowanych jest ok.250 szkół podstawowych i średnich, w tym 20 w województwie podkarpackim.

Zwieńczeniem zakończenia uczestnictwa w opisanych inicjatywach  jest przystąpienie uczniów do egzaminów na poziomach FIT in Deutsch 1, Goethe-Zertifikat A2 FIT in Deutsch oraz Goethe-Zertifikat B1 und B2.

W naszym centrum egzaminacyjnym odbędą się  w bieżącym roku w maju dwie sesje egzaminacyjne . Cieszymy się , że poprzez tego typu działania dzieci i młodzież ze szkół naszego regionu ma możliwość poszerzania znajomości języka obcego, udziału w certyfikowanych egzaminach uznawanych na całym świecie bezterminowo oraz w spotkaniach z młodymi ludźmi z Niemiec.

Zachęcamy kolejne szkoły do przystępowania do współpracy w ramach projektu DEUTSCH PLUS oraz do  udziału w egzaminach  z języka niemieckiego w jedynym licencjonowanym centrum egzaminacyjnym  w naszym województwie.

Odsyłamy do zapoznania się z naszą stroną internetową https://cjo.prz.edu.pl/egzaminy-miedzynarodowe/goethe-institut lub o kontakt telefoniczny 17 8651430.

Redakcja : Małgorzata Kołodziej Koordynator egzaminów z języka niemieckiego w centrum egzaminacyjnym Goethe-Institut.