Strona: Westsächsische Hochschule Zwickau 3-9 czerwca 2018 / Centrum Języków Obcych

Westsächsische Hochschule Zwickau 3-9 czerwca 2018

Westsächsische Hochschule Zwickau                                                                                    images.png

Westsächsische Hochschule Zwickau (Niemcy) jest jedną z uczelni partnerskich Politechniki Rzeszowskiej, z którą uczelnia współpracuje od wielu lat w ramach programu Erasmus+. Uczelnia liczy 160 profesorów i 4000 studentów, 19 kierunków studiów I stopnia, 18 kierunków studiów II stopnia.

(https://www.fh-zwickau.de/studieninteressenten/studienangebot/studiengaenge/)

Od 03 do 09.06.2018 r. pracownicy PRz – mgr Edyta Ptaszek
z Działu Współpracy Międzynarodowej, mgr Blanka Rybak ze Studium Języków Obcych, mgr Grażyna Bursztyn – Bajorska
z Biblioteki odbyły szkolenie STT w ramach programu Erasmus+, zapoznając się z systemem pracy administracji, kadry naukowo - dydaktycznej oraz  infrastrukturą WHZ. Podczas spotkania z kierownikiem Biura Współpracy Międzynarodowej panią Adrianą Slavchevą zostały przedstawione kierunki rozwoju współpracy międzynarodowej WHZ oraz system pracy administracji uczelni. Spotkanie było również okazją do przedstawienia oferty kształcenia oraz prezentacji multimedialnej promującej naszą uczelnię. Prezentacja została włączona do materiałów prezentujących partnerów WHZ podczas planowanego Międzynarodowego Tygodnia.

Kolejnym punktem programu pobytu było spotkanie z Kierownikiem Wydziału Językoznawstwa
i Komunikacji Międzykulturowej panią prof. dr hab. Ines Busch-Lauer, podczas którego została przedstawiona oferta kształcenia oraz projekty międzynarodowe. Ze strony partnerów została wyrażona gotowość współpracy przy ożywieniu kontaktów w ramach programu Erasmus+ z naszą uczelnią.

W programie pobytu przewidziana była również wizyta w Bibliotece WHZ i obecność na wykładzie
z okazji 20-lecia lokalizacji Biblioteki Głównej WHZ, wygłoszonym przez byłą i obecną panią dyrektor
z uwzględnieniem trendów i kierunków rozwoju współczesnych bibliotek, ich zadań i perspektyw rozwoju.

Spotkanie z panią prof. Doris Fetscher pracownikiem naukowo - dydaktycznym odbyło się
w dziekanacie w nowej części kampusu przy Scheffelstrasse. Podczas spotkania przedstawiona została możliwość kontaktu z pracownikami Działu Współpracy Międzynarodowej, multimedialna prezentacja wydziałów PRz i zaplecza administracyjno-bibliotecznego, rozmawiano na temat aspektów międzykulturowych w grupach międzynarodowych, o potencjalnych kierunkach współpracy, zaprezentowano zaplecze dydaktyczno-administracyjne wydziału oraz poinformowano nas o systemie kształcenia w ramach studiów licencjackich i magisterskich (Trinational Master – Czechy/Francja/Niemcy). Pani Profesor przedstawiła nam możliwości kształcenia w zakresie kompetencji interkulturowych w różnych aspektach: wskazanie konkretnych instytucji i szkoleń on-line doskonalących komunikację w obszarze dydaktycznym i w ramach obsługi administracyjnej, podzielenie się doświadczeniami międzykulturowymi i omówienie przypadków critical accidence.

Możliwość hospitacji zajęć w międzynarodowych grupach językowych (studenci z Brazylii, z Azji,
z Francji, ze Słowacji) dała nam możliwość zaprezentowania naszej uczelni przed studentami oraz była doskonałą okazją do poznania technik pracy w grupach wielokulturowych. Liczną grupę studentów cudzoziemców stanowią Azjaci. Zajęcia odbywały się w małych grupach ćwiczeniowych z użyciem klasycznych pomocy dydaktycznych (podręczniki) jak również prezentacji multimedialnych przygotowanych projektów.

Wizyta na uczelni zbiegła się w czasie z obchodami 900 rocznicy lokacji miasta Zwickau. Partnerzy zorganizowali nam zwiedzanie miasta i Ratusza.

Miasto liczy ok. 100 000  mieszkańców i jest położone
we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, na przedgórzu Rudaw. W roku 1810, w domu przy rynku, urodził się kompozytor Robert Schumann. Spokojna atmosfera miasta, dostęp do biblioteki akademickiej
i miejskiej może sprzyjać studiowaniu oraz koncentracji nad pracą naukową.

Wizyta umożliwiła nam zapoznanie się z organizacją uczelni partnerskiej, pracą administracji oraz technikami prowadzenia zajęć. Uczelnię polecamy wszystkim starającym się o wyjazd na wymianę akademicką w ramach programu Erasmus+.

W ostatnim dniu pobytu dopełniłyśmy formalności związanych z dokumentacją pobytu, zachęcając pracowników administracji, studentów i kadrę naukową do współpracy w ramach umowy
z Politechniką Rzeszowską.