Strona: O nas / Centrum Języków Obcych

Goethe-Institut
Instytut Goethego działa na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec jako stowarzyszenie pożytku publicznego z Centralą w Monachium (Niemcy). Instytut Goethego, noszący imię wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethe (1749-1832), pełni za granicą rolę niemieckiego instytutu kultury. Celem założonej w 1951 roku instytucji jest popularyzacja języka niemieckiego, wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej, jak również prezentowanie nowoczesnego obrazu Niemiec. Obecnie Instytut Goethego posiada 136 instytutów i 11 biur kontaktowych w 92 krajach.

Jednym z głównych celów działalności Instytutu Goethego jest kształcenie w zakresie języka niemieckiego. We wszystkich instytutach na całym świecie regularnie oferowane są kursy języka niemieckiego, po ukończeniu których można zdawać egzamin międzynarodowy. Program kursów dostosowany jest do ujednoliconych poziomów biegłości opisanych w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego (A1, A2, B1, B2, C1, C2).

Co dają egzaminy Goethe-Institut?

• są wymagane i cenione przez pracodawców w kraju i w Niemczech oraz przez instytucje edukacyjne w Niemczech i innych krajach niemieckojęzycznych,
  • są synonimem jakości – Goethe-Institut, którego certyfikaty cieszą się na całym świecie dużym uznaniem, ma długoletnie doświadczenie w opracowywaniu i przeprowadzaniu egzaminów, ich testowaniu na całym świecie oraz kształceniu egzaminatorów, co zapewnia wysoką jakość,
  • umożliwiają jednoznaczne określenie umiejętności językowych, na różnych poziomach wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego od A1 do C2 w zakresie mówienia, słuchania, czytania i pisania,
  • poświadczają znajomość języka niezależnie od narodowych programów nauczania, ocen i systemów szkolnictwa jako dowód kwalifikacji językowych.

Goethe Zertifikat B1 jest uznawany jako świadectwo znajomości języka niemieckiego przy ubieganiu się o niemieckie obywatelstwo natomiast Goethe Zertifikat C2: GDS pozwala ubiegać się o przyjęcie na uczelnie niemieckie i innych krajów niemieckojęzycznych.