Strona: Z wizytą w Japonii na Hokkaido University / Centrum Języków Obcych

Z wizytą w Japonii na Hokkaido University

2019-11-25

Dwójka pracowników SJO - dr Mateusz Szal oraz dr Kamila Kosturek-Dybaś, odwiedziła początkiem listopada Uniwersytet Hokkaido w Japonii, gdzie w ramach realizacji projektu badawczego spotkali się z pracownikami i studentami, hospitowali zajęcia w prestiżowym Nitobe College i Laboratorium Przetwarzania Języków Naturalnych, jak również przeprowadzili badania i wygłosili własne prelekcje.

Głównym celem projektu było zbadanie metod nauczania języków obcych na poziomie szkolnictwa wyższego w Japonii, a także nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Hokkaido. W ramach badań pracownicy SJO przeprowadzili ankietę wśród studentów, jak również odbyli spotkanie z kierownikiem studiów anglojęzycznych, dr Osamu Seto, z którym rozmawiali na temat organizacji zajęć i metodyki nauczania w języku angielskim. Ponadto nasi pracownicy mieli okazję obserwować zajęcia w Nitobe College, będącym autonomiczną częścią Uniwersytetu Hokkaido. Nitobe College realizuje ponadprogramowe, innowacyjne zajęcia w języku angielskim skierowane do pracowników, jak i absolwentów różnych wydziałów i obejmujące zagadnienia z zakresu kompetencji miękkich.

Poza hospitowaniem zajęć pracownicy naszej uczelni wystąpili także z własnymi prelekcjami. W trakcie wizyty w Laboratorium Przetwarzania Języków Naturalnych dr Mateusz Szal wygłosił prelekcję dotyczącą rozszerzeń metaforycznych w języku nauk technicznych, natomiast dr Kamila Kosturek-Dybaś prezentację połączoną z warsztatami na temat interkulturowości. Nauczyciele prowadzący na co dzień zajęcia językowe w SJO uczestniczyli również w seminarium doktoranckim, w trakcie którego studenci omawiali najnowsze artykuły naukowe i własne badania oraz możliwości ich zastosowania.

Laboratorium Przetwarzania Języków Naturalnych na Wydziale Technologii Informacyjnych prowadzi badania interdyscyplinarne łączące takie obszary jak informatyka, lingwistyka i logika formalna. Jednym z głównych badaczy pracujących na co dzień w tej jednostce jest dr Rafał Rzepka – lingwista-informatyk, który zasłynął w Polsce jako tłumacz mang oraz innych tekstów w języku japońskim, a obecnie prowadzi badania oraz zajęcia z japońskimi studentami.

Poza dr. Rzepką na uczelni pracuje i studiuje obecnie kilka osób z Polski, m.in. dr Michał Mazur, który prowadzi zajęcia we wspomnianym wyżej Nitobe College czy dr Patrycja Świeczkowska, prowadząca badania dotyczące wykorzystania sieci neuronowych i sztucznej inteligencji w przetwarzaniu języków naturalnych. W trakcie pobytu w Sapporo na uczelni gościł również prof. Andrzej Włodarczyk - autor nowej teorii lingwistycznej znanej pod akronimem MIC (Meta-Informative Centering theory) wykładający na co dzień na Sorbonie, Uniwersytecie Stendhala w Grenoble oraz Uniwersytecie Charlesa de Gaulle’a.

Uniwersytet Hokkaido w Sapporo jest jednym z kilku tzw. uniwersytetów imperialnych - czołowych japońskich uczelni państwowych założonych w epoce cesarskiej. Uczelnia utworzona została w 1876 roku i od tamtego czasu zdobyła uznanie w kraju oraz poza jego granicami – wg. Światowego Rankingu Uniwersyteckiego (QS World University Rankings) sześć spośród oferowanych kierunków studiów figuruje w pierwszej setce najlepszych na świecie w swojej kategorii (rolnictwo i leśnictwo, chemia, inżynieria materiałowa, biologia, oceanografia, geologia).